[vanaf begin juni 2002 een eigen website: klik hier].
Hieronder is een impressie te vinden van de 2 open dagen van agrarisch loon-en grondverzetbedrijf gebr. Kok in Bakkeveen. Deze gebeurtenissen vonden plaats op 29 en 30 december 1999; dus op de valreep van de 20e eeuw.
Voor mensen die minder bekend zijn met het bedrijf, zullen bij het bezoek versteld hebben gestaan van de aanwezige machines en ook vooral het grote aantal. We kwamen in de gauwigheid al tot 50 kranen, waarvan een groot aantal noodgedwongen buiten stond. Deze kranen hydraulische graafmachines hadden afmetingen van heel klein (kan door een normale deur) tot zo groot, dat je die hier niet gauw over straat zult zien rijden.
Om het aantal bezoekers een beetje te spreiden waren op woensdag 29 december de klanten uit de landbouw uitgenodigd en donderdag 30 december de klanten uit de weg- en waterbouw sector. Er zijn over beide dagen ongeveer 3000 bezoekers geweest.
Groothandel F. van der Velde vertrekt zeer binnenkort uit Bakkeveen naar industrieterrein Azeven bij Drachten. Vele inwoners van Bakkeveen zullen niet beseffen dat er in ons dorp nog een onderneming is gevestigd, waarbij in het hoogseizoen meer dan 100 personeelsleden actief zijn. Gebr. Kok heeft de hoofdvestiging in Bakkeveen aan het Mandefjild (bij velen bekend als de sluiproute tussen Bakkeveen en Haulerwijk). Het Mandefjild is de straat in Bakkeveen met het grootste aantal boerderijen.
Deze zijn dan 4x zo groot: 2x zo breed en 2x zo hoog. mailto:[email protected]
De overzichtsfoto’s vanuit de telescoop kraan op ongeveer 50 meter hoogte zijn vooral voor personen die in de omgeving bekend zijn, interessant.(fotos6).
De overzichtsfoto’s van het binnengebeuren zijn niet erg goed geslaagd; toch hebben we er enkele opgenomen om een indruk te geven van de bezoekers aantallen.
Ook is het persbericht onder de knop persbericht te vinden.
Beide onderstaande foto’s geven een overzicht van de bedrijfswagens. De linkse is vanaf de begane grond genomen in de vroege ochtend. De andere uit de telescoopkraan vanaf een hoogte van 50 meter. Het was net na de middag, toen de zon flink begon te schijnen. De rode balk door het beeld op de rechtse foto is de arm van de telescoopkraan. Op de linkerfoto is nog net 1 van de steunpoten van dezelfde telescoopkraan te zien.
Beide onderstaande foto’s zijn voor de bedrijfshallen genomen aan de straat. Er stonden daar 2 telescoopkranen opgesteld en en rupskraan met een in onze ogen wel erg lange giek. De kleine van de twee telescoopkranen heeft beide dagen een kerstboom hoog in de lucht gehouden. Vanaf 3 kilometer adstand waren de beide kranen goed te zien.
Hieronder links nogmaals de “reuzenkraan”, met daarachter de auto’s van de catering. Let op het lichtblauwe minikraantje dat er naast staat. Op de rechter foto driver Roelof, doe ons weer heelhuids op de grond heeft gezet. De andere foto van Roelof is niet gelukt, omdat het glas van de airco cabine erg spiegelde in het felle licht van de laagstaande zon.
Onderstaand 6 foto’s van het buiten gebeuren. De uitbreiding van de bedrijfshallen heeft blijkbaar de uitbreiding van het machine park niet bij kunnen benen.
Beide onderstaande foto’s geven het beeld vanuit resp. de telescoopkraan en de begane grond. We tellen 7 shovels, binnen kunnen we ons nog minstens 3 grote en een aantal kleine herinneren.
De grondverzetmachines: de hydraulische kranen zijn daarvan wel het bekendste voorbeeld in de omgeving van Bakkeveen. Buiten telden we 25 grote en 6 kleine. Binnen stonden er nog 12. Medewerkers gaven aan dat er in totaal over alle 4 lokaties 50 graafmachines aanwezig zijn.
Hieronder links nog een (donker) aanzicht van ’s ochtends vroeg van de dubbele rij kranen. Rechts 1 van de twee trailers (diepladers), waarmee vanaf dit jaar het materieel in eigen beheer over grotere afstanden kan worden vervoerd. We hoorden onder het publiek al geluiden dat zeker Friesland, maar ook Noord-Nederland te klein geworden was voor Gebr. Kok.
Hier links een silhouet van de 2 telescoopkranen tegen de donkere luchten van 29 december 1999. Het bleef deze dag gelukkig eindelijk eens droog.
De “spriet” net recht van de kranen is de antennemast van het eigen communicatienet.
Vreemde gedachte eigenlijk, in midden Frankrijk zitten momenteel 2 miljoen huishoudens zonder stroom. Ze zullen deze eeuw verlaten, net zoals hun voorouders in deze eeuw gekomen zijn: zonder elektriciteit.
Foto’s uit de achterste bedrijfshal. Links een overzicht van nog voor de opening op 29 december. Links op de voorgrond 1 van de 3 gras/mais hakselaars en rechtsvoor een heteluchtkanon voor de broodnodige verwarming. Het was buiten koud, een graad of 4 (boven 0). De 3-wieler mestinjecteur staat midden op de foto. De koffie uit de zelfbedieningsautomaat vond gretig aftrek bij het publiek (foto rechts).
De in 1998 aangeschafte zelfrijdende grasmaaier met een maaibreedte van ongeveer 9 meter staat hier midden op de likerfoto. Links daarvan 1 van de drie hakselaars. Op de achtergrond 2 silagewagens. Op de foto rechtsonder poseren twee jeugdige bezoekers op de “maisbek” van een hakselaar. Ze verzekerden de fotograaf dat ze zo snel mogelijk chauffeur op zo’n grote hakselaar wilden worden.
Onderstaande linkse foto poogt een overzicht van de drukte in de achterste loods te geven, maar alleen met goed kijken zijn de personen te ontwaren (behalve de dame op de voorgrond natuurlijk). De rechtse foto zou een beeld moeten geven van de allernieuwste shovel. Net als bij alle andere voertuigen worden ook hier de ronde vormen gehanteerd.
De foto hieronder links geeft een (heel donker) beeld van de drukte aan de bar in de cateringruimte ergens in de midsdag van 29 december. Rechts een beetje mislukte foto die een indruk zou moeten geven van de volle kantineruimte met daarin live muziek.
Nog even terug naar de landbouwloods. Onderstaande 4 foto’s geven beelden van het publiek, met daarachter de (landbouw)-machines. Op de foto helemaal rechtsonder staat links Angeliek Kok
Links Jenneke Kok in actie. Rechts een beetje donker uitgevallen foto van ontvangst van de eerste gasten ’s ochtends om 10 uur op 29 december. Links Gerard en rechts Wim Kok in de entree van hun nieuwe kantoor.
Oprichter Peter Kok van loonbedrijf Kok (zie persbericht) zit met zichtbaar plezier op de allernieuwste shovel(linker foto). Foto rechts: door de houtwal, die rondom het complex van Kok ligt, zie je de lange rij auto’s van bezoekers die uit de richting van Haulerwijk zijn gekomen.
De snacks gaan er goed in op de linker foto. Op de rechterfoto de twee taxibusjes van Moll uit Gorredijk. Ze brengen de bezoekers af en aan. De bezoekers parkeren de auto’s langs het Mandefjild. Om te voorkomen dat ze ver moeten lopen, wordt er door de taxibusjes rondjes gereden en worden bezoekers comfortabel vervoer.
Onderstaande foto’s zijn vooral interessant voor de bewoners uit de omgeving van Bakkeveen en dan met name Mandefjild. Alle foto’s zijn genomen vanaf een hoogte van 50 meter uit het “bakje” van de telescoopkraan. Het was net na de middag; de bezoekersstroom moest toen nog op gang komen.
De foto hieronder links is het huis van 1 van de twee gebr. Kok. De foto rechts laat het Mandefjild zien in de richting van Haulerwijk en Drente.
Beide onderstaande foto’s: het Mandefjild in westelijke richting. Let op de mooie schaduwen van de wolkenpartijen (de linker foto in redelijk ingezoomd). Op de rechter foto is linksboven het huis met machineloods van 1 van de gebr. Kok te zien.
Links een boerderij in de buurt en rechts een fraai uitzicht in de richting van het dorp Bakkeveen.
Van deze laatste foto weten we niet zeker in welke richting die genomen is, maar waarschijnlijk ligt Zevenhuizen in de verte.
Open dag bij gebroeders Kok
(1 op 1 uit Klupblad van 5 januari 2000)
Persbericht:” Afgelopen woensdag en donderdag op 29 en 30 december hielden de gebroeders Kok open dag op hun agrarisch loon- en grondverzetbedrijf voor hun klanten en relaties.
De aanleiding was dat onlangs het nieuwe kantoor gereed is gekomen waar de planning en de administratie gehuisvest is. Tevens is er ruimte om opleidingen voor het personeel te verzorgen.
Het oude kantoor dat in de loods gebouwd was, werd in de loop der tijd te krap om het groeiend aantal mensen een goede werkplek te bieden, dit is nu in het nieuwe kantoor fraai opgelost.Ook was deze opendag een uitstekende gelegenheid om te vieren dat Kok Bakkeveen 50 jaar bestaat.
Het was 3 oktober 1949 dat Peter Kok met zijn oude legerjeep naar Bakkeveen reed om het aardappelland te gaan ploegen. Hij had samen met zijn vader Willem Kok een akkerbouwbedrijf gekocht van de tabaksfabrikant Niemeijer. Niet lang daarna kwamen ook een oom en nog een broer op het akkerbouwbedrijf.
Al snel begon Peter Kok met een aanzet tot het loonwerk in de vorm van loondorsen en loondrogen. In 1965 werd e eerste Carlo Pescikraan gekocht en werden er mestkelders uitgegraven.
In 1955 trouwde Peter Kok met Annie Rigter en er werden zeven kinderen geboren, waarvan de jongste en de oudste meisjes waren. Er tussenin zater 5 jongens, waarvan er 3 melkveehouder zijn geworden. Twee ervan voelden zich meer tot het loon- en grondverzet aangetrokken. Nu, 1999, is het twintig jaar geleden dat de gebroeders Gerard en Wim Kok gingen samenwerken en het loonbedrijf van hun vader overnamen. De eerste tien jaren zaten de beide broers zelf op de machines en deden de planning en de administratie zelf. Maar hun bedrijf ontwikkelde zich verder. Beide zitten ze nauwelijks meer op een machine, soms, als het weer extreem is en er bijgedraaid moet worden op een hakselaar of buldozer, dan springen ze in. Verder bestaat hun werk hoofdzakelijk uit de planning, administratie, toezicht op het werkhouden en de contacten met klanten en personeel.
Tegelijkertijd vonden er een aantal overnames plaats van loonbedrijven in de omgeving. In Siegerswoude zwaait Jelle de Haan de scepter over Loonbedrijf Siegerswoude dat voorheen cooperatie was. In Heerenveen regelt Rene van der Meer de planning van het grondverzet dat vanaf deze lokatie uitgevoerd wordt. Binnenkort zal Jan Kooistra de leiding in handen hebben van een nieuwe vestiging in Oosterwolde aan de Weperpolder van waaruit hoofdzakelijk agrarisch werk zal worden verricht.
Naast het grondverzet en agrarisch werk, zijn in 1998 ook twee telekranen gekocht waarmee ze een stap op een, voor de gebroeders, nieuwe markt maakten.”
Redactioneel
Voor mensen die minder bekend zijn met het bedrijf, zullen bij het bezoek versteld hebben gestaan van de aanwezige machines en ook vooral het grote aantal. We kwamen in de gauwigheid al tot 50 kranen, waarvan een groot aantal noodgedwongen buiten stond opgesteld in een dubbele rij. Deze kranen, hydraulische graafmachines hadden afmetingen van heel klein (kan door een normale deur) tot zo groot, dat je die hier niet gauw over straat zult zien rijden.
Om het aantal bezoekers een beetje te spreiden waren op woensdag 29 december de klanten uit de landbouw uitgenodigd en donderdag 30 december de klanten uit de weg- en waterbouw sector. Er zijn over beide dagen ongeveer 3000 bezoekers geweest. De auto’s werden langs de straat geparkeerd. Met taxibusjes werd het publiek vervolgens naar het bedrijf vervoerd. Ook was het mogelijk, net als op de open dag van de zakenkring afgelopen 1 mei, met een telekraan tot 50 meter hoogte het Mandefjild en omgeving te bekijken.
En hoe vaak komt het niet voor dat wanneer bij iemand een klus uit de hand loopt, er wordt gezegd: ik zal Kok maar even bellen, want die hebben er het materiaal voor”.
Dit bericht is automatisch geïmporteerd uit het archief van de vorige website (v4.bakkeveen.nl) en kan fouten of ontbrekende afbeeldingen bevatten.
Nog geen reacties. Deel als eerste je mening!