In twee dagen tijd (18 en 19 augustus 2020) heeft Schagen Infra uit Hasselt het beton voor het fietspad in de Slotleane gelegd.
Dat gebeurde met behulp van een handige betonmachine.
Een machine die Schagen Infra, met de asfaltmachine als voorbeeld, zelf heeft gemaakt.
En daar mogen ze best trots op zijn.
Het voordeel van een betonnen pad is, dat het gemakkelijk 50 jaar meegaat en dat er geen boomwortels doorheen kunnen groeien. Dat laatste kan bij asfalt wel. Beton is daarentegen weer wat duurder.
Om beschadigingen aan het vers gelegde beton te voorkomen werd er, zo lang het nodig was, toezicht in de Slotleane ingesteld.
Men laat het pad 14 dagen goed uitharden.
Hierna is de inbreng van Schagen Infra in dit project klaar.
Andere bedrijven gaan nu verder met de afrondende werkzaamheden.
Allereerst gaat men de bermen op het fietspad aansluiten.
Hieronder vind u een fotoreportage rondom het beton storten (met speciale dank aan Martijn van der Vaart, die bij het maken van een paar foto’s heeft geholpen).

Deze foto is nog van vorige week (11/8) toen het asfalt van het oude fietspad verwijderd werd.

Ook zijn vorige week een aantal bomen van een beschermende kraag met planken voorzien.
Het gaat vooral om bomen die dicht bij het fietspad staan en daardoor extra kwetsbaar zijn.

De afgelopen dagen was het een komen en gaan van vrachtwagens over de Weverswal.
Dat betekende extra hinder voor het verkeer en met name (door het mooie weer) voor de vele fietsers.

Bij de Slotsdraai werd de betonmortel in een bak gestort. De draai voor de betonwagens was krap, dus moest er door de chauffeurs flink gemanoeuvreerd worden.

De grote bak met vers aangevoerde mortel.

Vervolgens werd de mortel door de gebr. Kok overgeladen in rupsdumpers.

Dit is zo’n handig rupsdumpertje. Het bovenste blauwe gedeelte kan men draaien.

Het was een nauwe bedoening in de Slotleane en daarom moest het ene dumpertje vaak voor het andere dumpertje uitwijken.

Ondertussen waren er door het werkverkeer al weer diepe voren in de ondergrond van het fietspad ontstaan.

Om het pad goed te egaliseren werd een grader ingezet. Een grader maakt de ondergrond vlak en vult de kleine kuiltjes op. Hij drukt de grond niet verder aan, dat is eerder al door andere machines gedaan.

En hier is goed te zien waarom sommige bomen extra bescherming nodig hadden.

De achterkant van de betonmachine is nog een orgineel stuk van een asfaltmachine. De voorkant van de machine is door Schagen Infra zelf gebouwd.
Een rupsdumper stort de mortel in het achterste gedeelte. In de betonmachine wordt door middel van electrische trilnaalden het beton verdicht.

Via een geleider aan de betonmachine die langs de piketpaaltjes met draad loopt, wordt de juiste hoogte en richting van het beton ingesteld.
De hoogte (oftewel dikte) van de betonlaag is zo’n 16 cm.

Aan de voorkant van de betonmachine wordt hard gewerkt. Het weer was gunstig, de temperatuur was prima en het bleef tijdens het beton storten verder droog.

Putjes werden keurig weg gewerkt.

De man met de bezem, die het hele pad met een speciale bezem veegde, had een belangrijke taak. De bezemstructuur maakt namelijk het fietspad stroef.

Het lijkt wel een streepjescode….
Hierna werd het verse beton nog met curing compound bestoven, om uitdroging te voorkomen.
Ook zijn er op geregelde afstand dilatatie-voegen in het beton gezaagd. Deze voegen zorgen ervoor dat het beton niet gaat scheuren.

Met deze machine werden op
donderdagmorgen 20 aug. nog de laatste dilatatievoegen in het beton gezaagd. foto Martijn van der Vaart’
Ja, mooi en Plaatselijk Belang…… Nu de renovatie van het bos er ook nog even doordrukken……